Menu

WHC 2015

WHC 2015, co się kryje pod tym skrótem ? World Helicopter Championships czyli Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata.

Impreza odbędzie się na lotnisku Przylep / Zielona Góra. Z zamiłowania do śmigłowców nie mozemy opuścić takiego wydarzenia które odbędzie się niemal „pod naszym nosem”.

Środa, 12 sierpnia
Ceremonia Otwarcia Mistrzostw (godziny wieczorne)

Czwartek, 13 sierpnia
9.00  Konkurencja 1: Nawigacja

Piątek, 14 sierpnia
10.00 – 14.00 Konkurencja 2: Latanie Precyzyjne
15.00 – 18.00 Konkurencja 3: Fender Rigging

Sobota, 15 sierpnia (impreza masowa)
10.00 – 14.00 Konkurencja 4: Slalom
14.00 – 16.00 Pokazy śmigłowcowe
16.00 – 18.00 Konkurencja dodatkowa: Free Style

Niedziela, 16 sierpnia (impreza masowa)
10.00 – 14.00 Heli Races (Wyścigi Śmigłowców)
14.00 – 16.00 Pokazy śmigłowcowe
16.00   Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia Mistrzostw

„Najlepsi piloci świata z kilkunastu krajów rywalizować będą w tej wyjątkowo widowiskowej dyscyplinie od 13 do 16 sierpnia 2015 r. na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Wystartują cztery polskie ekipy, w tym jedna kobieca. Gościem specjalnym mistrzostw będzie słynny skoczek Felix Baumgartner, znany m.in. z projektu Red Bull Stratos.

To najważniejsza tegoroczna impreza śmigłowcowa na świecie. Wydarzenie to powraca do Polski po 34 latach przerwy, kiedy 4. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie z dużym sukcesem rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w mistrzostwach potwierdziło już ponad 50 załóg z całego świata, w tym m.in. reprezentanci Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i egzotycznego Makau. Polskę reprezentować będą cztery dwuosobowe załogi – bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz przedstawicielki płci pięknej – Marysia Muś i Magdalena Woch.

W ramach mistrzostw piloci rywalizować będą w czterech punktowanych konkurencjach –nawigacji, fender rigging, lataniu precyzyjnym i slalomie. Rozegrane zostaną także konkurencje dodatkowe – freestyle oraz wyścigi równoległe (heli races). Każda z nich wymaga od zawodników perfekcyjnej techniki lotu, wyjątkowej koordynacji i idealnego zgrania załogi, opartego na szybkiej komunikacji i wzajemnym zaufaniu.

Poza Baumgartnerem, na lotnisku w Przylepie spotkać będzie można także byłego skoczka narciarskiego Thomasa Morgensterna, obecnie reprezentanta śmigłowcowej kadry narodowej Austrii, a także Sigmunda „Blacky” Schwarza – pilota Red Bull Flying Bulls, który jako jedyny w Europie wykonuje akrobacje śmigłowcem BO-105.”